Badania alergologiczne

W naszym Centrum oferujemy konsultacje lekarzy alergologów oraz badania w kierunku alergii i chorób płuc dla dorosłych i dzieci w każdym wieku. Prowadzimy także odczulanie z wykorzystaniem preparatów podjęzykowych i podskórnych.

Nasi specjaliści diagnozują i leczą pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem m.in. poniższych chorób:

Ponadto wykonujemy specjalistyczną diagnostykę alergologiczną:

badania diagnostyczne

spirometria

Spirometria – jest badaniem czynnościowym, umożliwiającym ocenę parametrów objętościowych i pojemnościowych płuc oraz określającym szybkość przepływu powietrza przez poszczególne odcinki dróg oddechowych podczas wdechu i wydechu. Określa prawidłowość wentylacji. Pozwala na rozpoznanie zaburzeń wentylacji o typie restrykcji lub obturacji. Może być wykonana bez podania leków wziewnych (spirometria podstawowa) lub z próbą rozkurczową, podczas której pomiędzy pierwszym a drugim pomiarem pacjent przyjmuje określoną dawkę leku rozszerzającego oskrzela.

Badanie jest wykonywane u dorosłych oraz dzieci od 5 roku życia (lub później, jeśli współpraca z dzieckiem podczas badania nie jest możliwa).  Na spirometrię z próbą rozkurczową wymagane jest skierowanie od lekarza.

Wskazania do wykonania badania: m.in. rozpoznanie i określenie rodzaju zaburzeń wentylacji (obturacja, restrykcja), ilościowa ocena stopnia upośledzenia czynności układu oddechowego (stopień zaawansowania choroby płuc), monitorowanie przebiegu choroby (zwłaszcza przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i astmy oskrzelowej), ocena odpowiedzi na zastosowane leczenie.

Przeciwwskazania do badania: stany chorobowe lub przebyte zabiegi operacyjne, przy których nagłe zwiększenie ciśnienia w klatce piersiowej i jamie brzusznej, do którego dochodzi podczas głębokiego wdechu i nagłego wydechu, stanowi zagrożenie zdrowotne. Przed wykonaniem badania w naszym Centrum, pacjent wypełnia ankietę, a w przypadku ewentualnych wątpliwości o przeprowadzeniu badania decyduje lekarz.

Przygotowanie do badania: badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza i powinno być każdorazowo z nim omówione. Nie może być wykonane, jeśli u pacjenta występują przeciwskazania. Jest wykonywane w przychodni i trwa: spirometria podstawowa – ok. 10-15 minut, z próbą rozkurczową – ok. 30-40 minut. Wynik badania jest dostępny bezpośrednio po zakończeniu badania. Minimum 2 godziny przed badaniem nie należy spożywać obfitego posiłku, płynów gazowanych, mocnej herbaty i kawy. W dniu badania nie należy spożywać alkoholu i palić papierosów. Pacjent powinien przyjść na badanie w luźnej i wygodnej odzieży.

Ewentualne odstawienie stosowanych leków należy skonsultować z lekarzem.

Testy z krwi w kierunku alergenów pokarmowych i wziewnych

Testy z krwi w kierunku alergenów pokarmowych i wziewnych – w naszej ofercie znajdują się badania w kierunku alergii pokarmowych i wziewnych z krwi, np. badanie Polycheck. Zakres i rodzaj badania należy skonsultować z lekarzem.

Wskazania do wykonania badania: diagnostyka alergii wziewnych, skórnych i pokarmowych.

Przygotowanie do badania: nie jest wymagane specjalne przygotowanie, pacjent nie musi być na czczo, badanie polega na pobraniu krwi w Punkcie Pobrań w Centrum. Pobranie może zostać wykonane bezpośrednio po odbytej konsultacji lekarskiej.

Testy skórne punktowe w kierunku alergenów wziewnych

Testy skórne punktowe w kierunku alergenów wziewnych – zakres i rodzaj badania należy skonsultować z lekarzem alergologiem.

Wskazania do wykonania badania: diagnostyka alergii.

Przygotowanie do badania: zostanie omówione z lekarzem alergologiem podczas konsultacji.

Testy płatkowe naskórkowe

W zależności od potrzeby zdrowotnej naszych Pacjentów – zapraszamy do umawiania konsultacji z innymi specjalistami – TUTAJ.

Umów się na wizytę

dr n. med. Anna Dębińska

dr n. med. Anna Dębińska – specjalistka alergologii i pediatrii, specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych u dzieci.

dr n. med. Marta Rosiek-Biegus

dr n. med. Marta Rosiek-Biegus – specjalistka alergologii i chorób wewnętrznych, specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych u dorosłych.